wz
Dovolená , ubytování v Čechách
zámek Dobříš
Dobříš
hrad Zvíkov « » zámek Orlík
Vysoké » Památník Antonína Dvořáka 
Příbram
Svatá Hora » Hornické muzeum
Strž u Dobříše » Památník Karla Čapka 
Muzeum - Mincovnu v Novém Kníně

TURISTIK.CZ


je držitelem certifikátu SAOP
Sdružení obrany spotřebitelů ČR
Rokokový zámek s výraznou fasádou pochází z let 1745-1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mansfeld. Jeho dcera Marie Isabella byla provdána za Frant. Gundakara Colloreda. Tímto vznikl šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld, který zde pobýval do 2 sv. války.V roce 1942 byl zámek vyvlastněn nacisty a v roce 1945 připadl státu a byl užíván téměř 50 let jako Domov spisovatelů ... 

Francouzský udržovaný park - vzácná ukázka rokokové zahradní architektury, která svými květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Schönbrunu. Perla mezi zahradami v ČR
... v roce 1998 je navrácen spolu s franc. a angl. parkem do soukromého vlastnictví.Současným
 majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld.

Budování a údržba rozsáhlého komplexu si vyžadovala obrovské náklady. Kromě peněz získaných prodejem panství Horažďovice pramenily hlavní zisky knížecí rodiny z roboty poddaného lidu.
Dobříšský lid nebyl nikdy před tím tak zatížen robotou a tresty za neuposlechnutí jako v této době. Nejeden chudák zemřel pod ranami karabáče. Tyto poměry vyústili téměř k otevřenému povstání. Lid však zachránilo udání sousedního šlechtice, na jehož základě přijela na Dobříš císařská vyšetřující komise a dobříšský pán byl donucen zaplatit pokutu 2 000 dukátů a vyrovnat se s poddanými. Císařovna Marie Terezie jej dokonce na čas zbavila správy svého panství. Vrchní správce svoboda byl jakožto hlavní viník odsouzen na čtyři roky těžkého žaláře. Z této doby pochází úsloví Dobříš – odříš. V roce 1780 vymřeli Mansfeldové po meči a Dobříš tak vyženil přísl. opočenského rodu Colloredo s podmínkou, že k svému jménu připojí ještě Mansfeld.
Po druhé světové válce se stal zámek sídlem Svazu československých spisovatelů a sloužil umělcům všech tvůrčích svazů jako pracoviště i místo pro odpočinek. Kromě mnoha českých i slovenských umělců se zde vystřídalo i několik vzácných zahraničních hostů. Byli to např. Ilja Erenburg, Alexander Fadějev, Rafael Alberti, Martin Andersen Nexö, Jorge Amado, Pablo Neruda, Arnold Zweig, Paul Eluard, Louis Aragon a další. Z českých umělců stojí za připomínku zejména Jan Drda, který si Dobříš velice zamiloval a pobýval zde dlouhá léta až do své smrti a je zde i pohřben.
Hrad Vargač - původně gotická stavba ze 14. století vybudovaná za vlády Jana Lucemburského se sídlem úřadu královského lovčího, renesančně upravená, opuštěná počátkem 17. století, na konci 18. století přeměněná v sýpku.
Proslul řadou dochovaných pověstí. V jedné z nich se praví, že Vargač byl postaven na základech bývalého templářského sídla. Někteří z rytířů se v hradě zjevují, v příznivých dnech lze potkat i jezdce v bílém plášti s křížem na zádech. Projíždí krajem zcela tiše a kontroluje, zda je schovaný poklad řádu na svém místě. Úderem jedné hodiny mizí.
 ... a starý hrad, ponechaný svému osudu, zůstal od počátku 17. stol.pustý. Teprve nová vrchnost, jíž se r. 1630 stali Mansfeldové, jej r. 1676 opravila, ale již r. 1720 budovu zničil požár. Zbylé zdi byly pak ještě v prvé polovině 18. stol.přestavěny na sýpku, která svému účelu slouží dosud. Jde o dvě budovy čp. 7 ve východní části města Dobříše (sýpku zvaná Vargač a tzv. Purkrabský dům, obojí na srázu nad Huťským rybníkem).Hrad byl od jihu dokonale chráněn příkrým skalnatým svahem, spadajícím do rozlehlého rybníka, po mírnějším svahu od severu vedla přístupová cesta přes příkop s valem a branou, jejichž pozůstatky jsou dosud patrné. Budova obdélného půdorysu je dnes dvoupatrová, s raně barokním štítem na severozápadní straně, se čtvercovými okny a hladkou fasádou. Z někdejšího hradu jsou dochovány zbytky původních sklepů, tesaných do skály a přezdívaných. Interiér je zcela účelově modernizován (železobetonová konstrukce). Opodál k východu je menší, jednopatrová budova bývalého purkrabství, která také ztratila svou původní podobu mnohými přestavbami, pod její západní části je však dosud původní sklep, vylámaný do skály a sklenutý cihlami i kamenem.
Ubytování, cestování ČESKO
ubytování Příbram a okolí hotel Bohemia » »
Hotel Belvedere ubytování Příbram má kapacitu 43 dvoulůžkových pokojů a 1 apartmá. Pokoje jsou vybaveny samostatnou koupelnou se sprchou, WC, televizorem s příjmem satelitního signálu, telefonem a připojením na internet.Pro zkrácení dlouhých chvil je k dispozici plavecký a dětský bazén s chrličem vody, bazénky s vířivkami, dětské brouzdaliště, dva tobogany, sauna a parní lázně v Aquaparku Příbram 200 m od hotelu.
hotel Impuls , Kratochvíl , Resort Březnice , Penzion Kamejk

Pohodlné cestování  » »  Levné letenky
Konopiště Křivoklád Karlštejn Náchod Žleby Slatiňany Dobríš
Last Minute úvod « » obchody « » kontakty « úvěry » « hotely »
Vyberte si dovolenou, zájezd v Čechách  «  » mi Vám zajistíme výhodný spotřebitelský úvěr 775069512  levna.dovolena@gmail.com